Infinix Hot 10
* Some prices may not be up to date according to today's market price. Please always visit your official local store or other official brand channels for exact latest price.
Price in Bangladesh
| Official ✭ | ৳12,990 4/128 GB |

Infinix Hot 10 Full Specifications
| First Release: | October 17, 2020 |
| Colors | Obsidian Black, Amber Red, Moonlight Jade, Ocean Wave |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | ✅ dual-band, Wi-Fi direct, WiFi hotspot |
| Bluetooth | ✅ v5.0, A2DP, LE |
| GPS | ✅, A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Punch-hole |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 171.1 x 77.6 x 8.9 millimeters |
| Weight | 195 grams |
| Display | |
| Size | 6.78 inches |
| Resolution | HD+ 720 x 1640 pixels (264 ppi) |
| Technology | TFT Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | Quad 16+2+2 Megapixel + AI Lens |
| Features | PDAF, quad-LED flash, macro, depth, low-light sensor, HDR & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5200 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | ✅ 10W Fast Battery Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 10 (XOS 6) |
| Chipset | Mediatek Helio G70 (12 nm) |
| RAM | 3 / 4 / 6 GB |
| Processor | Octa-core, up to 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G52 2EEMC2 |
| Storage | |
| ROM | 64 / 128 GB (eMMC 5.1) |
| MicroSD Slot | ✅ up to 512 GB (dedicated slot) |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker, DTS audio |
| Security | |
| Fingerprint | ✅ On the back |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity, Gyro, E-Compass |
| Manufactured by | Infinix |
| Made in | |
| Sar Value |
Highlights
Infinix Hot 10 comes with 6.78 inches HD+TFT screen. It has a punch-hole front camera design. The back camera is of quad 16+2+2+0.3 Megapixel with PDAF, macro camera, depth sensor, quad-LED flash, AI Lens, HDR etc. and Full HD video recording. The front camera is of 8 MP. Infinix Hot 10 comes with 5200 mAh battery with 10W fast charging solution. It has 3, 4 or 6 GB RAM, up to 2 GHz octa-core CPU and Mali-G52 2EEMC2 GPU. It is powered by a Mediatek Helio G70 (12 nm) chipset. The device comes with 64 or 128 GB internal storage and dedicated MicroSD slot. There is a back-mounted fingerprint sensor in this phone.
Among other features, there is FM Radio, Dual SIM, face unlock etc.
| Pros | Cons |
| ✔ 6.78 inches big HD+ display | ✘ No display protection |
| ✔ Decent front and back cameras | ✘ Front camera could be better |
| ✔ 5200 mAh battery | |
| ✔ Mediatek Helio G70 chipset | |
| ✔ Fine audio quality |
Mobilekart Score - 7.5
7.5
Infinix Hot 10 gets a MobilerKart score of 7.5 out of 10.
Subscribe Our Newsletter
0 Comment
Post a Comment