Infinix Hot S3
Price in Bangladesh
| Official ✭ | ৳12,990 |

Infinix Hot S3 Full Specifications
| First Release: | April 2018 |
| Colors | Topaz Blue, Sandstone Black |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | ✅ Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | ✅ v4.2, A2DP, LE |
| GPS | ✅ A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Full-View |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 153 x 72.85 x 8.4 millimeters |
| Weight | 150 grams |
| Display | |
| Size | 5.7 inches |
| Resolution | HD+ 720 x 1440 pixels (282 ppi) |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | 13 Megapixel |
| Features | Autofocus, dual-LED flash, face detection, HDR & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 20 Megapixel |
| Features | Dual-flash, f/2.0, bokeh mode, pro mode & more |
| Video Recording | |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 4000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | |
| Performance | |
| Operating System | Android Oreo v8.0 (XOS Hummingbird 3.3) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 430 (28 nm) |
| RAM | 3 GB |
| Processor | Octa-core, 1.4 GHz |
| GPU | Adreno 505 |
| Storage | |
| ROM | 32 GB |
| MicroSD Slot | ✅ up to 128 GB (dedicated slot) |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✅ On the back |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity, E-Compass |
| Manufactured by | Infinix |
| Made in | |
| Sar Value |
Highlights
Infinix Hot S3 is another low-mid range smartphone focused on selfie camera and smooth performance. The main focus is the 20 MP front camera with dual-LED flash that supposed to provide fine shots in low light conditions. Then there is the bokeh mode as well which is getting more popular in front camera in recent days. The display is a large 5.7-inch one. The full-view display is also offered with an HD+ resolution. The back camera is 13 MP autofocus with dual-flash. 4000 mAh battery is one of its strongest features which can provide up to 33 hours of 2G talk-time. Then there is 3 GB RAM, Android Oreo 8.0, Adreno 505 GPU and 1.4 GHz octa-core CPU with a Snapdragon 430 chipset. It should ensure lag-free performance and handle medium graphics tasks well which is an attractive deal for the pricing.
Then there is also fingerprint, OTG, face unlock, etc. features. Altogether this is a great release from the Hong-Kong based Infinix brand in this price range.
Mobilercart Score - 6
6
Infinix Hot S3 gets a Mobilercart score of 6 out of 10.
Subscribe Our Newsletter
0 Comment
Post a Comment