Infinix Smart 5
* Some prices may not be up to date according to today's market price. Please always visit your official local store or other official brand channels for exact latest price.
Price in Bangladesh
| Official ✭ | ৳8,490 2/32 GB ৳9,490 3/64 GB |

Infinix Smart 5 Full Specifications
| First Release: | August 20, 2020 |
| Colors | Ocean Wave, Quetzal Cyan, Midnight Black |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | ✅ dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | ✅ v4.2, A2DP |
| GPS | ✅, A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Minimal Notch |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 165.4 x 76.4 x 8.8 millimeters |
| Weight | 183 grams |
| Display | |
| Size | 6.6 inches |
| Resolution | HD+ 720 x 1600 pixels (266 ppi) |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | Triple 13 MP + QVGA + QVGA |
| Features | Autofocus, triple-LED flash, low-light sensor & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | Dual Front-Flash |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | ✅ 10W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 10 (Go Edition) |
| Chipset | MediaTek Helio A20 (12 nm) |
| RAM | 3 GB |
| Processor | Quad-core, 1.8 GHz |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Storage | |
| ROM | 64 GB (eMMC 5.1) |
| MicroSD Slot | ✅ up to 256 GB (dedicated slot) |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✅ On the back |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, E-Compass |
| Manufactured by | Infinix |
| Made in | |
| Sar Value |
Highlights
Infinix Smart 5 comes with 6.6 inches HD+ screen. It has a waterdrop notch design. The back camera is of triple 13 MP + QVGA + QVGA with triple-LED flash, autofocus etc. and Full HD video recording. The front camera is of 8 MP. Infinix Smart 5 comes with 5000 mAh battery with 10W fast charging solution. It has 3 GB RAM, 1.8 GHz quad-core CPU and PowerVR GE8320 GPU. It is powered by a 12 nm MediaTek Helio A20 chipset. The device comes with 64 internal storage and dedicated MicroSD slot. There is a back-mounted fingerprint sensor in this phone.
Among other features, there is FM Radio, Dual SIM, face unlock etc.
| Pros | Cons |
| ✔ 5000 mAh big battery | ✘ Low quad-core CPU |
| ✔ Decent camera for the price | ✘ Low performance Helio A20 chipset |
| ✔ Android 10 | |
| ✔ 4 GB RAM, 64 GB storage |
MobileCart Score - 6.8
6.8
Infinix Smart 5 gets a MobileCart score of 6.8 out of 10.
Subscribe Our Newsletter
0 Comment
Post a Comment