Samsung Galaxy J8
* Some prices may not be up to date according to today's market price. Please always visit your official local store or other official brand channels for exact latest price.
Price in Bangladesh
| Official ✭ | ৳19,990 4/64 GB [Discontinued] |

Samsung Galaxy J8 Full Specifications
| First Release | July 2018 |
| Colors | Black, Gold, Blue, Purple |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | ✅ Wi-Fi direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | ✅ v4.2, A2DP, LE |
| GPS | ✅ A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | ✅ FM, recording |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Full-View |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 159.2 x 75.7 x 8.2 millimeters |
| Weight | 177 grams |
| Display | |
| Size | 6.0 inches |
| Resolution | HD+ 720 x 1480 pixels (274 ppi) |
| Technology | Super AMOLED Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | Dual 16+5 Megapixel |
| Features | Autofocus, LED flash, depth, HDR & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 16 Megapixel |
| Features | F/1.9, 1/3.1″, 1.0µm, HDR |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-ion 3500 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | |
| Performance | |
| Operating System | Android Oreo v8.0, upgradable to Android Pie v9.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 450 (14 nm) |
| RAM | 3 / 4 GB |
| Processor | Octa core, 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 506 |
| Storage | |
| ROM | 32 / 64 GB (eMMC 5.1) |
| MicroSD Slot | ✅ up to 256 GB (dedicated slot) |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✅ On the back |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity |
| Manufactured by | Samsung |
| Made in | |
| Sar Value |
Highlights
Infinity Display, 6-inch display size, 18.5:9 full-view super AMOLED technology and HD+ quality defines a fine screen. You will surely get impressed on the first look to Samsung Galaxy J8. But the body is made of plastic which is a sure drawback. 4 GB RAM, 64 GB ROM, 16+5 Mp dual primary camera, 16 MP front camera, 1.6 GHz octa-core CPU, face unlock etc. features are some of its strong positives. Snapdragon 450 chipset combined with 4 GB RAM should provide long-time smooth multitasking and interface experience.
MobileCart Score - 6.5
6.5
Samsung Galaxy J8 gets a MobileCart score of 6.5 out of 10.
Subscribe Our Newsletter
0 Comment
Post a Comment