Samsung Galaxy J2 Core
* Some prices may not be up to date according to today's market price. Please always visit your official local store or other official brand channels for exact latest price.
Price in Bangladesh
| Official ✭ | ৳7,490 1/8 GB [Discontinued] |

Samsung Galaxy J2 Core Full Specifications
| First Release | August 2018 |
| Colors | Black, Gold, Lavender |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Micro SIM |
| WLAN | ✅ Wi-Fi direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | ✅ v4.2, A2DP, LE |
| GPS | ✅ A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Classic Full-View |
| Material | Gorilla Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 143.4 x 72.1 x 8.9 millimeters |
| Weight | 154 grams |
| Display | |
| Size | 5.0 inches |
| Resolution | qHD 540 x 960 pixels (220 ppi) |
| Technology | PLS TFT Touchscreen |
| Protection | ✅ Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | Autofocus, LED Flash, HDR, f/2.2 |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Features | F/2.2 |
| Video Recording | |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-ion 2600 mAh (removable) |
| Fast Charging | ✖ |
| Performance | |
| Operating System | Android Oreo v8.0 (Go Edition) |
| Chipset | Exynos 7570 Quad (14 nm) |
| RAM | 1 GB |
| Processor | Quad-core, 1.4 GHz |
| GPU | Mali-T720 |
| Storage | |
| ROM | 8 / 16 GB |
| MicroSD Slot | ✅ up to 256 GB (dedicated slot) |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✖ |
| Face Unlock | ✖ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| Manufactured by | Samsung |
| Made in | |
| Sar Value |
Highlights
Samsung Galaxy J2 Core is a low-cost 4G smartphone with few benefits and impressive features. The specification sheet sometimes is not capable of providing the best picture of a phone. It is because the quality of hardware and software is individual to a device. One may find a 5 MP camera is performing much better than a 8 MP camera or a 2000 mAh battery is performing better than a 2500 mAh battery. It is one proof why quality and overall optimization of the hardware and software plays a huge role. Samsung has already made a name in the industry for their quality and now they are concentrating more intelligently on making the low-cost phones perform even better.
Galaxy J2 Core comes with Android Oreo Go version. The Go version works much faster than a regular low-priced Oreo phone. For example, it opens apps about 15% faster than the others and the Google Apps like Chrome, YouTube, Maps, Gmail etc. will run especially faster. The “Smart Manager” solves the problem of memory for phones with low internal storage. Now, you can directly install apps or move content to the memory card. Both front and back camera as well as the battery are pretty decent for this price. Display and graphics are satisfactory. But the big advantage is its 4G compatibility which is essential nowadays for mobile internet users. There is also OTG support. The 1 GB RAM is offered for light multitasking and everyday usage.
MobileCart Score - 5.5
5.5
Samsung Galaxy J2 Core gets a MobileCart score of 5.5 out of 10.
Subscribe Our Newsletter
0 Comment
Post a Comment