Infinix Smart 5 Pro
* Some prices may not be up to date according to today's market price. Please always visit your official local store or other official brand channels for exact latest price.
Price in Bangladesh
| Official ✭ | ৳8,990 2/32 GB |

Infinix Smart 5 Pro Full Specifications
| First Release: | June 2021 |
| Colors | Black, Blue & more |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | ✅ hotspot |
| Bluetooth | ✅ |
| GPS | ✅, A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Minimal Notch |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | – millimeters |
| Weight | – grams |
| Display | |
| Size | 6.52 inches |
| Resolution | HD+ 720 x 1600 pixels |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | Dual 13 MP + QVGA |
| Features | Autofocus, quad-LED flash & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 6000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | ✅ 10W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 11 Go Edition (XOS 7.6) |
| Chipset | Unspecified |
| RAM | 2 GB |
| Processor | Octa-core, 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Storage | |
| ROM | 32 GB (eMMC 5.1) |
| MicroSD Slot | ✅ up to 256 GB (dedicated slot) |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker |
| Security | |
| Fingerprint | ✅ On the back |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer |
| Manufactured by | Infinix |
| Made in | |
| Sar Value |
Highlights
Infinix Smart 5 Pro comes with 6.52 inches HD+ screen. It has a waterdrop notch design. The back camera is of dual 13 MP + QVGA with quad-LED flash, autofocus etc. and Full HD video recording. The front camera is of 8 MP. Infinix Smart 5 Pro comes with 6000 mAh battery with 10W fast charging solution. It has 2 GB RAM, 1.6 GHz octa-core CPU and PowerVR GE8322 GPU. It is powered by unspecified chipset. The device comes with 32 internal storage and dedicated MicroSD slot. There is a back-mounted fingerprint sensor in this phone.
Among other features, there is FM Radio, Dual SIM, face unlock etc.
| Pros | Cons |
| ✔ 6000 mAh big battery | ✘ Low performance |
| ✔ Decent camera for the price | |
| ✔ Android 11 Go | |
| ✔ HD+ display |
MobileCart Score - 7
7
Infinix Smart 5 Pro gets a MobileCart score of 7 out of 10.
Subscribe Our Newsletter
0 Comment
Post a Comment