Infinix Hot 11s
* Some prices may not be up to date according to today's market price. Please always visit your official local store or other official brand channels for exact latest price.
Price in Bangladesh
| Official ✭ | ৳14,990 4/128 GB ৳15,990 6/128 GB |

Infinix Hot 11S Full Specifications
| First Release: | September 21, 2021 |
| Colors | Polar Black, Green Wave, Purple |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | ✅ hotspot |
| Bluetooth | ✅ v5.0, A2DP, LE |
| GPS | ✅, A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✅ |
| NFC | ✖ |
| Body | |
| Style | Punch-hole |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 168.9 x 77 x 8.8 millimeters |
| Weight | 205 grams |
| Display | |
| Size | 6.78 inches |
| Resolution | Full HD+ 1080 x 2480 pixels (399 ppi) |
| Technology | IPS Touchscreen |
| Protection | ✅ NEG Dinorex T2X-1 |
| Features | 90Hz refresh rate, eye-protection |
| Back Camera | |
| Resolution | Triple 50+2+2 Megapixel |
| Features | PDAF, f/1.6 aperture, quad-LED flash, monochrome, depth & more |
| Video Recording | Quad HD (1440p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | F/2.0 aperture, quad-LED flash |
| Video Recording | Quad HD (1440p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | ✅ 18W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 11 (XOS 7.6) |
| Chipset | Mediatek Helio G88 (12 nm) |
| RAM | 4 / 6 GB |
| Processor | Octa-core, up to 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Storage | |
| ROM | 128 GB |
| MicroSD Slot | ✅ Dedicated slot |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker (dual speakers) |
| Security | |
| Fingerprint | ✅ Back-mounted |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Proximity, E-Compass |
| Manufactured by | Infinix |
| Made in | |
| Sar Value |
Highlights
Infinix Hot 11S comes with 6.78 inches Full HD+ screen. It has a punch-hole front camera design. The back camera is of triple 50+2+2 Megapixel with PDAF, f/1.6, monochrome camera, depth sensor, quad-LED flash, HDR etc. and Quad HD video recording. The front camera is of 8 MP. Infinix Hot 11S comes with 5000 mAh battery with 18W fast charging solution. It has 4 or 6 GB RAM, up to 2 GHz octa-core CPU and Mali-G52 MC2 GPU. It is powered by a Mediatek Helio G88 (12 nm) chipset. The device comes with 128 GB internal storage and dedicated MicroSD slot. There is a back-mounted fingerprint sensor in this phone.
Among other features, there is FM Radio, Dual SIM, face unlock etc.
| Pros | Cons |
| ✔ 6.78 inches big Full HD+ 90Hz display | ✘ Plastic body |
| ✔ Stylish design with screen Protection | |
| ✔ Fine quality front and back cameras | |
| ✔ 5000 mAh battery, 18W Fast Charging | |
| ✔ Fine Performance with Helio G88 chipset | |
| ✔ 6 GB RAM option | |
| ✔ Dual speakers |
MobileCart Score - 8.5
8.5
Infinix Hot 11S gets a MobileCart score of 8.5 out of 10.
Subscribe Our Newsletter
0 Comment
Post a Comment