Samsung Galaxy J6+
* Some prices may not be up to date according to today's market price. Please always visit your official local store or other official brand channels for exact latest price.
Price in Bangladesh
| Official ✭ | ৳14,990 3/32 GB [Discontinued] |

Samsung Galaxy J6+ Full Specifications
| First Release | October 2018 |
| Colors | Black, Gray, Red, Blue |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | ✅ Wi-Fi direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | ✅ v4.2, A2DP, LE |
| GPS | ✅ A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | ✅ Stereo FM, recording |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✖ |
| NFC | ✅ (Market dependent) |
| Body | |
| Style | Full-View |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | 161.4 x 76.9 x 7.9 millimeters |
| Weight | 178 grams |
| Display | |
| Size | 6.0 inches |
| Resolution | HD+ 720 x 1480 pixels (274 ppi) |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | Dual 13+5 Megapixel |
| Features | Autofocus, LED flash, HDR, f/1.9, depth & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Features | F/1.9, LED flash |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-ion 3300 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | |
| Performance | |
| Operating System | Android Oreo v8.1, upgradable to Android Pie v9.0 (One UI) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 425 (28 nm) |
| RAM | 3 / 4 GB |
| Processor | Quad-core, 1.4 GHz |
| GPU | Adreno 308 |
| Storage | |
| ROM | 32 / 64 GB (eMMC 5.1) |
| MicroSD Slot | ✅ up to 256 GB (dedicated slot) |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker, Dolby Atmos |
| Security | |
| Fingerprint | ✖ |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| Manufactured by | Samsung |
| Made in | |
| Sar Value |
Highlights
Samsung Galaxy J6+ has almost the same kind of features like the lower priced Galaxy J4+. But this one has a better back camera and higher RAM to ensure faster performance. J6+ is a decent choice in this price range considering the big 6″ HD+ TFT full-view display. 4G support, Snapdragon 425 chipset and 3 GB RAM may ensure lag-free multitasking, internet browsing and usage of regular apps. Modest graphics tasks can be handled easily with Adreno 308 GPU, quad-core CPU and snapdragon 425 chipset. But it is not for those requiring top-notch graphics support. A Snapdragon 600 series phone would be a better fit for that case.
Both front and back cameras of this gadget are a pretty good deal for the cost. If the camera is in high priority, Galaxy J6+ can be a great choice. The sound quality is at a superior level with Dolby Atmos. Features like face unlock, fingerprint, OTG are also included. The 3300 mAh battery with Samsung’s optimized software should provide fine backup for regular modern day usage.
MobileCart Score - 6
6
Samsung Galaxy J6+ gets a MobileCart score of 6 out of 10.
Subscribe Our Newsletter
0 Comment
Post a Comment