Infinix Smart 6
* Some prices may not be up to date according to today's market price. Please always visit your official local store or other official brand channels for exact latest price.
Price in Bangladesh
| Official ✭ | ৳10,690 3/64 GB |

Infinix Smart 6 Full Specifications
| First Release: | October 26, 2021 |
| Colors | Purple, Ocean Blue, Light Sea Green, Polar Black |
| Connectivity | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| WLAN | ✅ WiFi hotspot |
| Bluetooth | ✅ v5.0 |
| GPS | ✅, A-GPS |
| Radio | ✅ FM |
| USB | v2.0 |
| OTG | ✅ |
| USB Type-C | ✖ |
| Body | |
| Style | Minimal Notch |
| Material | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | ✖ |
| Dimensions | – millimeters |
| Weight | – grams |
| Display | |
| Size | 6.6 inches |
| Resolution | HD+ 720 x 1600 pixels (266 ppi) |
| Technology | IPS LCD Touchscreen |
| Protection | ✖ |
| Features | Multitouch |
| Back Camera | |
| Resolution | Dual 8 + 0.8 Megapixel |
| Features | Autofocus, dual-LED flash, depth & more |
| Video Recording | Full HD (1080p) |
| Front Camera | |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Features | LED flash |
| Video Recording | HD (720p) |
| Battery | |
| Type and Capacity | Lithium-polymer 5000 mAh (non-removable) |
| Fast Charging | ✅ 10W Fast Charging |
| Performance | |
| Operating System | Android 11 Go Edition (XOS 7.6) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| RAM | 3 GB |
| Processor | Octa-core, up to 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Storage | |
| ROM | 64 GB (eMMC 5.1) |
| MicroSD Slot | ✅ Dedicated slot |
| Sound | |
| 3.5mm Jack | ✅ |
| Features | Loudspeaker, DTS Audio |
| Security | |
| Fingerprint | ✅ On the back |
| Face Unlock | ✅ |
| Others | |
| Notification Light | |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity |
| Manufactured by | Infinix |
| Made in | |
| Sar Value |
Highlights
Infinix Smart 6 comes with 6.6 inches HD+ IPS LCD screen. It has a waterdrop notch front camera design. The back camera is of dual 8 + 0.8 Megapixel with AF, dual-LED flash, depth sensor etc. and Full HD video recording. The front camera is of 5 MP. Infinix Smart 6 comes with 5000 mAh big battery with 10W fast charging. It has 3 GB RAM, up to 1.6 GHz octa-core CPU and PowerVR GE8322 GPU. It is powered by a Unisoc SC9863A (28nm) chipset. The device comes with 64 GB internal storage and dedicated MicroSD slot. There is a back-mounted fingerprint sensor in this phone.
Among other features, there is FM Radio, Dual SIM, face unlock etc.
| Pros | Cons |
| ✔ 6.6 inches big HD+ display | ✘ Low performance chipset |
| ✔ Decent front and back cameras | |
| ✔ 5000 mAh battery | |
| ✔ 3 GB RAM, 64 GB ROM |
MobileCart Score - 7.2
7.2
Infinix Smart 6 gets a MobileCart score of 7.2 out of 10.
Subscribe Our Newsletter
0 Comment
Post a Comment